İçeriğe geç

JDeveloper Error Launch: No such file or directory

JDeveloper Studio kurulumu yapmak istediğimde “Error Launch: No such file or directory” şeklinde bir uyarı aldım. Biraz internette araştırma yaptığımda bu uyarının nedeninin kurulum sırasında gerekli olan yetkilerin verilmemesi sebebi ile oluştuğunu öğrendim. Tahmin edebileceğiniz gibi tipik Windows 7-8 “Run as Administrator” olayı.

Error Launch No such file or directory

Run as Administrator şeklinde tekrar denediğimde aynı hatayı yeniden aldım. Bir kaç deneme yanılma yöntemi sonunda hala aynı hatayı almaya devam ediyordum. Şöyle bir bilgisayarımdaki kullanıcılara göz gezdirdiğimde en nihayetinde problemin nedenini anlamış oldum. Windows kurulumu ile beraber default olarak gelen “Administrator” kullanıcısı benim bilgisayarımda disable durumdaydı bu nedenle de “Run as Administrator” ile uygulamayı kurmaya çalışmak pek bir şey ifade etmiyordu.

run as administrator

 

Yerel kullanıcılar ve gruplar altındaki Kullanıcılar kısmından Administrator kullanıcısını aktif duruma getirip tekrar kurulum yapmayı denediğimde her şey normal ilerledi ve sorunsuz şekilde JDeveloper Studio’ yu kurmayı başarabildim. Çok ufak bir detay ancak hepimizin başına geldiği gibi bu detaylar insanın baya zaman kaybetmesine neden oluyor. Gerçi bu gibi problemler insana baya tecrübe kazandırıyor ancak genede bazı durumlarda hazıra konmakta fayda var 🙂

jdeveloper_kurulum

Print Friendly, PDF & Email

4 Yorum

 1. Sinan Sinan

  Bu bilgiyle ilgili ingilizce paylaşım bile bulamamışken Türkçe çözüm çok iyi oldu teşekkür ederim.

 2. Ugur Ugur

  Ben uyguladım yine olmadı devre dışı kısmı iptal ettim sonra yeniden başlattım bilgisayarı tekrar setupa girdim aynı hata :))

 3. GÖNENÇ GÖNENÇ

  Çok teşekkürler

 4. Erdem Erdem

  Sinan’a katılıyorum türkçe çözüm bulmak mükemmel oldu teşekkürler hata geçti 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir